Внесохме 800 тона замразено агнешко от Нова Зеландия за Великден

Около 800 тона агнешко месо са внесени в България преди Великден, основно от Нова Зеландия, Румъния и Северна Македония. Според Симеон Караколев тенденцията за по-малко отглеждани овце у нас продължава, а цените може да се повишат с още 10%.
Около 800 тона агнешко месо са внесени в България за Великден, като основната част от количествата идва от три държави - Нова Зеландия, Румъния и Северна Македония, заяви пред БНР съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев.
По думите му тенденцията от години е ясна - броят на отглежданите овце у нас намалява, а вносът на агнешко расте. Той посочи още, че епидемията от шарка по овцете е засегнала сериозно популацията в област Пловдив, където се наблюдава и най-голям недостиг на българско агнешко.
Според Караколев най-изгодният вариант за потребителите е покупка директно от фермата, където месото е гарантирано българско. Той обясни, че цените при производителите варират между 5 и 7 евро за килограм живо тегло.
В търговската мрежа цените са по-високи и най-често достигат около 15 евро за килограм плешка и 16 евро за килограм бут.
„Видяхме, че след 1 януари няма сфера, в която да няма леко, а на места и силно увеличение на цените, така че тук не можем да говорим за изключение“, коментира Симеон Караколев.
По негови думи поскъпването на горивата също оказва влияние върху логистиката и крайна сметка върху цената на агнешкото месо. Той смята, че е възможно цените да се повишат с още около 10%.
