Грипна епидемия в Бургас: Учениците преминават към онлайн обучение от следващата седмица

Поради рязък скок на заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания, Бургас обявява грипна епидемия. Училищата преминават към временно обучение от разстояние.
Януари 2026 г. донесе не само типичните зимни температури, но и сериозна здравна вълна в Бургаска област. Регионалната здравна инспекция (РЗИ) официално обяви грипна епидемия, след като броят на заболелите достигна критични стойности през последната седмица. Най-засегната е възрастовата група на децата и подрастващите, което наложи предприемането на спешни мерки в образователната система.
От понеделник всички училища в Община Бургас преминават към обучение в електронна среда от разстояние. Решението беше взето на заседание на Областния щаб за борба с грипа, за да се ограничи разпространението на вируса в класните стаи. Директорите на учебните заведения вече са инструктирани да активират платформите за онлайн обучение, като се очаква мярката да остане в сила поне десет дни. Междувременно плановите операции и детските консултации в местните болници се преустановяват, а свижданията са строго забранени.
Лекарите напомнят, че тазгодишният грипен щам се характеризира с бързо начало и висока температура. Те съветват гражданите да избягват масови събирания, да носят предпазни маски в затворени пространства и да не прибягват до самолечение. „Наблюдаваме бързо запълване на капацитета на педиатричните отделения, затова превантивните мерки са от съществено значение“, коментират от РЗИ-Бургас.
Докато учениците се подготвят за виртуалните класни стаи, държавните институции следят ситуацията за евентуално удължаване на ваканциите или въвеждане на допълнителни рестрикции. Очаква се пикът на епидемията да бъде преодолян до края на месеца, ако мерките се спазват стриктно от обществеността.
